içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

CHP'Lİ KAYA SOYLU'YA'' SEÇİMİ BIRAK, GÖREVİNE BAK''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya TBMM'ne verdiği yazılı soru önergesinde, Bakan Süleyman Soylu’ya ''Atanmış bir bürokrat olarak, seçim kampanyası yürütmeniz doğru mudur? Asli görevinize ayırmanız gereken zamanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ayırma hakkını hangi kanundan almaktasınız? Alınacak tedbirler ve denetim hayat kurtarırken, bunu yapmayarak seçim çalışması yürütmeniz doğru mudur?”diye sordu.

CHP'Lİ KAYA  SOYLU'YA'' SEÇİMİ BIRAK, GÖREVİNE BAK''
Haberi Sesli Dinle

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ;

 

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96 ve 99’uncu maddelerine uygun olarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Ramazan Bayramı tatili boyunca meydana gelen trafik kazalarında 83  kişi hayatını kaybetti, 868 kişi de yaralandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da benzer bir açıklama yaparak, bayram tatilinin ilk 8 gününde 70 vatandaşımızın trafik kazlarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Karayollarında trafik düzenini sağlamak ve denetlemek, İçişleri Bakanlığının görev ve yetkileriarasında sayılmaktadır.

 

Atanmış bir İçişleri Bakanı olmanıza rağmen, asli görevlerinizi bir kenara bırakarak, iç politikayla yakından ilgilendiğinizi, 31 Mart yerel seçimlerinde ve 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde, Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu’nun karşısında adaymışçasına Türkiye turu yaparak, seçim kampanyası yürüttüğünüzü görmekteyiz.

Yapılacak denetim, alınacak tedbirler trafik kazalarını önlemede ve ölümlü kazaları en aza indirmede en etkili yöntemlerdendir.

 

Bu bilgiler kapsamında;

 

  1. İçişleri Bakanlığına atanmış bir bürokrat olarak, seçim kampanyası yürütmeniz doğru mudur?
  2. Asli görevinize ayırmanız gereken zamanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ayırma hakkını hangi kanundan almaktasınız?
  3. Denetimsizlik ve tedbirsizlikten vatandaşlarımız trafik kazalarında ölürken, sizin İçişleri Bakanı olarak zamanınızı seçim kampanyalarına ayırmanız görevi ihmal değil midir?
  4. Yerel seçimlerde taraf olmak, seçim çalışmalarına aktif şekilde katılmak, mitingler düzenlemek İçişleri Bakanının görevleri arasında mıdır?
  5. Alınacak tedbirler ve denetim hayat kurtarırken, bunu yapmayarak seçim çalışması yürütmeniz doğru mudur?

 

Tarih: 11-06-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum