içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Filistin'den İsrail'e Mescid-i Aksa baskınına tepki!

Filistin, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskında Müslümanları hedef alan saldırısını kınadı.

Filistin'den İsrail'e Mescid-i Aksa baskınına tepki!
Haberi Sesli Dinle

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Sözcüsü Nabil Abu Rdainah,  yaptığı açıklamada, İsrail yönetiminin Yahudilerin camiye girmesi ve meydana gelen çatışmadan sorumlu olması gerektiğini söyledi. Abu, İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa'daki düşmanlık hareketini durdurmak için uluslararası toplumu ve Arap ülkelerini acil müdahale yapmaya çağırdı.

İsrail polisi, dün Kurban Bayramı namazı sonrası fanatik Yahudilerin baskınlarını engelleme talebinde bulunan Mescid-i Aksa'daki Filistinlilere saldırmasının ardından, bin 729 fanatik Yahudi'nin Harem-i Şerif'e yoğun güvenlik önlemleri altında baskın düzenlemesine izin verdi.

Kudüs İslami Vakıflar Basın Sözcüsü Firas Dibs de yaptığı yazılı açıklamada, fanatik Yahudilerin sabah seansında bir, öğleden sonraki seansta da 2 kez İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediğini açıkladı.

Dibs, olaylarda en az 5 Filistinlinin gözaltına alındığını belirtirken, İsrail polisinden gözaltılara ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Fanatik Yahudiler, arife ve Kurban Bayramı'nın ilk gününe tekabül eden Teşa BeAv yas ve oruç günü dolayısıyla Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemek üzere İsrail polisinden izin talebinde bulunmuştu.

İsrail polisi de fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere Harem-i Şerif'in içinde müdahale etmiş, 61 Filistinli yaralanmış, 15'i hastanelere kaldırılmıştı.

Tarih: 12-08-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum