içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

İran'a Nükleer Anlaşma'ya Uyma Çağrısı!

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İran’daki temaslarında nükleer anlaşmanın sürdürülebilmesi konusunda somut bir ilerleme sağlayamadığını açıkladı.Çin'in Viyana'daki BM ve diğer uluslararası örgütler nezdindeki daimi temsilcisi Wang Qun, tarafları İran nükleer anlaşmasını tamamen yerine getirmeye çağırdı.

İran'a Nükleer Anlaşma'ya Uyma  Çağrısı!
Haberi Sesli Dinle

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla görüşmesini hatırlatan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Doğruyu söylemek gerekirse, her iki tarafın da akıllı davranmadığını tespit ettim" dedi. Maas, Tahran’ın anlaşmanın diğer taraflarına ABD'nin yaptırımlarının İran ekonomisinde yarattığı etkinin telafi edilmesi için 7 Temmuz’a kadar süre vermesi, aksi takdirde kendisinin de anlaşmadan çekileceğini duyurmasıyla gerilimin tehlikeli bir şekilde tırmandığını vurguladı.Maas, "Durum Ortadoğu ve dünya barışı için bir tehlike. Bu olumsuz gidişata karşı koymamız gerekiyor” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Yönetim Kurulu olağan toplantısına katılan Çinli temsilci, BMGK tarafından onaylanan çok taraflı nükleer anlaşmanın istikrarlı ve kapsamlı şekilde uygulanması gerektiğini  belirtti.

 

Wang, ABD'nin baskıları ve tek taraflı yaptırımlarının anlaşmayı ciddi meydan okumalarla karşı karşıya bıraktığı gibi Ortadoğu'daki gerginliğin tırmanmasına da neden olduğuna işaret etti.

 

IAEA'nın İran'ın nükleer anlaşmada belirtilen sorumluluklarını yerine getirdiğini 15. kez doğruladığını hatırlatan Çinli temsilci, kurumun nesnel, adil ve profesyonel bir tutumla İran'ı denetlemeye devam etmesini umduklarını söyledi.

 

Wang, ayrıca uluslararası topluma İran ile ticari işbirliği yaparak ülkenin meşru haklarını koruma çağrısı da yaptı.

Tarih: 12-06-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum