içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

İran'da kadınlara stadyum yasağını protesto ederek kendini yakan genç kadın öldü!

Kadınların stadyuma girmesinin yasak olduğu İran'da erkek kılığında bir futbol maçına girmek isterken yakalanan 'Mavi Kız' lakaplı genç kadın mahkeme salonunun önünde kendini yaktıktan bir hafta sonra yaşama veda etti.

İran'da kadınlara stadyum yasağını protesto ederek kendini yakan genç kadın öldü!
Haberi Sesli Dinle

Mart ayında futbol maçına 'Özgürlük' anlamına gelen 'Azadi' isimli stadyumda erkek kılığında girmeye çalışırken tutuklanan ve daha sonra koşullu serbest bırakılan 29 yaşındaki kadın, eylül ayı başında cep telefonunu geri almak için gittiği savcılıkta, “davanın sonuçlanmadığı ve cezaevine girebileceğinin” söylenmesi üzerine gaz dökerek kendisini yakmıştı.

İran'da kadınların stadyumda maç seyretmelerine ilişkin yasak, 29 yaşındaki Seher Hudayari'nin ölümüyle yeniden gündeme geldi.

İranlı bazı futbol yıldızları da, ismi tam açıklanmayan ve tuttuğu takımın renklerinden dolayı “mavi kız” olarak bilinen futbol sevdalısı kadının hayatını kaybetmesine tepki gösterdi.

İran Milli Takımı ve İstiklal Futbol Kulübünün eski oyuncusu Muhammed Takavi, "İran futbolunun Mavi Kız'ının ölümü herkesi üzmüştür. Bu üzücü olayın sorumlusu kim? Bu genç kızın tek arzusu kendi takımının maçını stadyumda izlemekti. Ruhun şad olsun ve sana yardım edemeyen bizlere yazıklar olsun." dedi.
İran futbolcularından Cevad Kazımi''Senin kapalı kapılar ardında kalarak kendini yaktığın stadyumlarda oynamaktan utanıyorum. Seni yakan alevler sadece seni yakmadı, hepimizi kül etti. Bir gün (İran'da) stadyumun kapıları kadınlara açılsa ve erkeklerle yan yana maç izleseler de senin sandalyen sonsuza dek boş kalacaktır. Senin hayallerini gerçekleştirmek için bir şey yapamadıysak bizi affet.''dedi.

 

FIFA, kadınların stadyumlara alınabilmeleri ve erkekler arasındaki futbol maçlarını da izleyebilmeleri için İran’a daha önce ekim ayına kadar süre vermişti. FIFA, bu çağrıya uymaması halinde İran’ı bütün uluslararası futbol müsabakalarından men etmekle tehdit ediyor.

Tarih: 10-09-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum