içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

İran Zenginleştirilmiş Uranyum Üretimini Hızlandırdı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretimini hızlandırdığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı “Yanlış yönde atılmış büyük bir adım”dedi.

İran Zenginleştirilmiş Uranyum Üretimini Hızlandırdı
Haberi Sesli Dinle

İran’ın nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerine uyup uymadığını takip eden UAEK’nın Başkanı Yukiya Amano, İran’ın önceye kıyasla daha fazla zenginleştirilmiş uranyum ürettiğini, üretim hızının arttığının gözlemlendiğini söyledi. İran’ın nükleer anlaşmada belirtilen depolama sınırına ne zaman ulaşabileceği ile ilgili bir bilgi açıklamadı.

 

Amano, “Mevcut tansiyonu düşürmek için diyalogla bir çözüm bulunabilmesini umuyorum. İran’ın nükleer bağlantılı yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesi önemli” mesajını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, “nükleer şantajın İran rejiminin kullandığı tipik araçlardan biri olduğunu ve son gelişmenin de yanlış yönde atılmış büyük bir adım olduğunu" vurguladı. Uluslararası toplumun İran konusunda ortak bir duruş sergilemesi gerektiğini belirten sözcü, İran’ın "normal bir ülke" gibi davranması halinde Amerika’nın diyaloğa hazır olduğunu , “İranlı liderler bize nasıl ulaşacaklarını biliyorlar” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Yaptırımlar kapsamında bulunan İran kurumlarıyla şirketlerin iş yapmalarına imkan veren hiçbir ödeme sistemini hoş karşılamayız” dedi.

 İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ortak basın toplantısı düzenleyen Heiko Maas “Bölgede durum son derece tehlikeli. Mevcut gerilimin tırmanması durumun askeri olarak tırmanmasına da yol açabilir”dedi.

 

Maas, İran’dan gelen “nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerinizi yerine getirin” çağrısına “Yükümlülüklerimizi yerine getirmek istiyoruz. Mucize yaratamayız ama (nükleer anlaşmanın) başarısız olmasını engellemeye gayret edeceğiz” dedi. İran Dışişleri Bakanı Zarif de, İran’ın nükleer anlaşmayı kurtarmak için AB ile işbirliği yapacağını ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani  nükleer anlaşmada imzası bulunan Avrupa ülkelerine  “Amerika tarafından dayatılan ekonomik savaşa direnme” mesajını verdi.

Tarih: 11-06-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum