içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

TÜİK Kamu Çalışanları ve Emeklilerin Hakkını Gasp Ediyor

Bilindiği gibi Haziran ayı enflasyon rakamları Temmuz ayının başında TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre tüketici fiyatları haziranda aylık bazda yüzde 0,03 artarken yıllık artış yüzde 15,72 oldu. Haziran ayı enflasyon rakamları, temmuz ayında emeklilerin ve kamu çalışanlarının maaşlarına yansıtılacak enflasyon farklarına doğrudan etki ettiği için çok önemlidir. Tam da bu yüzden haziran ayında devlet zamları hep ayın son günlerinde yani veri toplama bittikten sonra yapılır. Böylelikle emekliye ve kamu çalışanlarına ödenmesi gereken enflasyon farkları asgari seviyede tutulmaya çalışılır.

TÜİK Kamu Çalışanları ve Emeklilerin Hakkını Gasp Ediyor
Haberi Sesli Dinle

Bu düzmece yöntemlerle kamu çalışanlarının zamlarını çalmayı planlayanlar gene hedefine ulaşmış gözükmektedir. Hükümete göbekten bağlı sarı sendika Memur Sen'in 2017'de imza attığı toplu sözleşmeye göre kamu çalışanları bu dönemde ancak yüzde 5 zam alacaktır. TÜİK'in açıkladığı Haziran enflasyon oranlarına göre bu yetersiz zamma eklenecek enflasyon farkı ise sadece yüzde 1.01 puan olacaktır. Çarşıya pazara çıkan her emekçinin bildiği gibi enflasyon beklentisiyle halkın enflasyonu arasındaki fark yüzde birin çok çok üzerindedir. TÜİK'in açıkladığı rakamın çarşının pazarın gerçeğiyle hiçbir bağı yoktur.

Gerçek ekonominin rakamlarıyla açıklanan rakamlar arasındaki büyük farklılık bize şunu düşündürmektedir. Türkiye'nin içine girdiği derin ekonomik bunalımla birlikte hükümetin TÜİK gibi kurumları zorlayarak ekonomiye dair sahte iyimserlik yaratacak rakamların açıklanmasını istediğine dair iddialar ayyuka çıkmıştır. Açıkçası açıklanan bu oranlar bu iddiaları destekler niteliktedir. TÜİK veri toplama yöntemini yakın dönemde değiştirerek sadece yüksek cirolu işletmelerden yani perakende marketlerinden fiyat toplamaya başladı. Özellikle hükümete yakın mağazalarla TÜİK arasında bir işbirliği olduğuna dair iddialar araştırılmaya muhtaçtır. Unutulmamalıdır ki sahte rakamlarla ekonomiyi olduğundan iyi göstermek Yunan Hükümetinin Avrupa Para Birliğine girmek için başvurduğu bir yöntemdi. Bunun sonuçlarının Yunanistan'da yol açtığı yoksullaşma ve ekonomik sıkıntılardan burada bahsetmeye herhalde gerek yoktur. TÜİK aklını başına almalı bilimsel yöntemlerden ayrılmamalıdır.

Emekliye yüzde beş kamu çalışanına yüzde altı, TÜİK'in kendi rakamlarına göre bile sefalet ücretidir, zira resmi gıda enflasyonu Haziran ayında yüzde 19.20 olmuştur, bu ortalama enflasyondan yüksektir ve emekliler ile kamu çalışanlarının çoğunluğunu etkileyen enflasyon kalemi budur. Bu kaleminde daha bilimsel ve dürüst veri toplama yöntemleriyle yüzde yirminin üstünde olacağı açıktır. Mevcut gıda enflasyonu ortamında sarı sendikanın altına imza attığı yüzde beş ile yüzde 1 enflasyon farkının yetersizliği tartışılmazdır.

Bu ağustos ayı toplu sözleşme ayıdır. Hükümet desteğiyle şişen Memur Sen ve Hak İş konfederasyonlarının balonu mahalli idareler seçimlerinden beri sönmeye başladı. Fakat bu toplu sözleşme döneminde de Memur Sen rolünü oynamak üzere masaya gelecektir. Buradan tüm kamu çalışanları adına uyarıyoruz, geçen sefer imzalanan felaket toplu sözleşmeden dolayı yüksek enflasyon ortamında kamu çalışanlarının alım gücü büyük ölçüde düşmüştür. Son dönemde TÜİK üzerinden yapılan oynamalarla enflasyon farkları da anlamsız hale gelmiştir. 2019 toplu sözleşmesi bu kayıpların telafi edildiği bir sözleşme olmalıdır.

Ekonomik bunalım dönemlerinde devlet ve sermaye kesimleri hep fedakârlıktan söz ederler fakat fedakârlığı hep emekçilere yüklerler. KESK 2019 toplu sözleşmesinde aynı tiyatronun oynanmasına izin vermeyecektir. Krizin faturası emekçilere değil ekonomiyi ve devlet kurumlarını böyle kötü bir biçimde idare edenlere kesilecektir. Dayatılacak olan sefalet ücretlerini, güvencesizliği, KESK asla kabul etmeyecektir, dün olduğu gibi bugünde ve bundan sonra da kamu emekçilerinin haklı mücadelesinin temsilcisi olmayı sürdürecektir. Görünen odur ki TİS görüşmelerinde yetkili olan yandaş sendika kamu emekçilerinin sesine kulaklarını tıkamıştır, sahibi olan hükümetin emirlerini dinlemektedir. Geçen TİS sürecinde hükümetin teklifinin de altına imza atarak görevini eksiksiz yerine getiren bu yandaş sendikadan kamu emekçilerini kurtarmak KESK'in mücadele tarihine duyduğumuz sorumluluğun gereğidir. Biz bu oyunları sokakta da masada da bozacağız.

KESK masaya yumruğunu vuracak, direnen emekçiler kazanacak!

 

KESK İSTANBUL ŞUBELER PLATFORMU

Tarih: 09-07-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum