içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

UAEA: İran'ın yeni santrifüjler geliştirdiği kesinleşti

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın daha gelişmiş santrifüjler kurduğunun kesinleştirildiğini açıkladı. Ajansın açıklamasında, İran'ın bu adımla nükleer anlaşmada belirlenen sınırları aştığı belirtildi.

UAEA: İran'ın yeni santrifüjler geliştirdiği kesinleşti
Haberi Sesli Dinle

UAEA tarafından dün yapılan açıklamada, İran'ın Natans nükleer enerji tesisinde söz konusu yeni nesil santrifüjleri kullandığının doğrulandığı belirtildi.

İran 7 Eylül'de yaptığı açıklamada, nükleer anlaşma çerçevesindeki bazı taahhütlere uymayı resmi olarak durdurduğunu, daha modern ve hızlı şekilde uranyum zenginleştirmek için "gelişmiş santrifüjler" kurduğunu açıklamıştı.

İran Temmuz 2015'te, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya ile imzaladığı nükleer anlaşmayla, nükleer planına sınırlama getirmeyi kabul etmişti ve uluslararası toplum da İran'a yönelik yaptırımları sonlandırmıştı. ABD, geçen yıl Mayıs ayında İran nükleer anlaşmasından çekildiğini açıklamasının ardından, söz konusu anlaşmayla sonlandırdıkları yaptırımları adım adım yeniden başlatmıştı. İran ise Mayıs ayında, nükleer anlaşmada belirlenen bazı maddelere uymayı durdurduğunu açıklamıştı.

Tarih: 10-09-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum