içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Macron protesto edildi

NİĞDE’de Memur-Sen üyeleri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u protesto etti. Öte yandan Şırnak'ta bir araya gelen sivil toplum kuruluş temsilcileri düzenledikleri eylemle Macron'un İslam'ı ve Hz. Muhammed’i hedef alan karikatürleri savunan sözleri protesto edildi.

Macron protesto edildi
Haberi Sesli Dinle

 

 


Memur-Sen Niğde Şubesi üyesi bir grup, Ömer Halisdemir Meydanı'nda toplanarak, İslami değerleri aşağıladığı gerekçesiyle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u protesto etti. Grup adına konuşan Memur-Sen Niğde Şube Başkanı Hasan Orhan, Macron'a tepki gösterdi. Fransa'yı sömürge merkezi olarak nitelendiren Orhan, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, son birkaç zamandır cinnete esir politikalarına bir yenisini ekleyerek, insanlığa rahmet olarak gönderilen, hatem-ül enbiya Hz. Muhammed Mustafa’ya ilişkin sözde karikatürlere fikir özgürlüğü adına sahip çıktı. Aslında Macron, bir görüntü. Avrupa’da birçok ülkede bir cinnet hali yaşanıyor. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi, o meşhur Avrupa aklını esir almış, çoğulculuk söylemlerinin sırçası dökülmüş ve nihayet aşırı sağ siyasetin ürettiği politikalar siyaseti belirler hale gelmiştir" dedi.

Avrupa'da yaşanan bazı olayları hatırlatan Orhan, şunları söyledi:

"Almanya’da cami baskını, Hollanda’da Gert Wilders’in terör ve şiddet içeren konuşmaları ve nihayet Macron’un, ifade hürriyeti arkasına sığınarak, İslam’a ve peygamberine saldıran unsurlara sahip çıkması cinnetin boyutlarını göstermektedir. Burada bir parantezle bir başka tepkimizi de özellikle ifade edelim. Kutsal emanetlerimizin mekanı olmakla yetinip, kutsala sahip çıkmayı beceremeyen Suudi Arabistan yönetimini ve onunla aynı kulvarda bulunmaya teşne Birleşik Arap Emirlikleri'ni de tarih ve bizler not ediyoruz. Dine ve Kutlu Nebi’ye dönük hakaret faillerinin kuyruğuna takılan ülkelerin ve yöneticilerin, emperyalist taşeronluğu ve kapitalistlerin sömürü baronluğu sıfatlarının sona ermesinin de yakın olduğuna inanıyoruz."

Açıklamanın ardından çeşitli sloganlar atan grup dağıldı.

ŞIRNAK DA PROTESTOYA KATILDI

Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen) Şırnak İl Başkanlığı öncülüğünde bir araya gelen çok sayıda kişi, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenledikleri eylemle İslam ve Hz. Muhammed'i hedef alan sözleri nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı Emmenuel Macron'u protesto etti.

Ellerinde Türk bayraklarıyla 'Mabetler kutsaldır, kutsala dokunma' 'Batı insandan ve İslam'dan korkuyor', 'Demokrasi yalan, ırkçılık tava' dövizleri açan grup adına açıklamayı yapan Memur-Sen Şırnak İl Başkanı Abdullah Çatı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam'dan korktuğunu ifade ederek, "Sömürgenin merkezlerinden olan Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, son birkaç zamandır cinnete esir politikalarına bir yenisini ekleyerek, insanlığa rahmet olarak gönderilen, Hatem-ül Enbiya Hz. Muhammed Mustafa'ya ilişkin sözde karikatürlere fikir özgürlüğü adına sahip çıkması ve Müslümanları aşağılamasını telin etmek için burada toplandık. Aslında Macron, bir görüntü. Avrupa'da birçok ülkede bir cinnet hali yaşanıyor. Son birkaç aydır, ısrarla İslam ve Müslümanlar üzerinden güç devşirmeye çalışan, deyim yerindeyse, aklını yitirmiş küresel emperyalist odaklara yardakçılık yapan Macron'u korku çemberi sımsıkı sarmış durumda. Macron, insandan korkuyor. Macron, adaletten korkuyor. Hülasa, Macron, İslam'dan korkuyor" dedi.

 

Tarih: 27-10-2020

FACEBOOK YORUM
Yorum